X
تاریخ انتشار: شنبه 21 خرداد 1401 - 01:04
کد خبر: 18064
 خبر ترسناک برای تهرانی‌ها / هشدار برای فرونشست زمین
 

خبر ترسناک برای تهرانی‌ها / هشدار برای فرونشست زمین

رئیس بخش زلزله و فرونشست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی درباره آخرین وضعیت شهر تهران هشدار داد.
نظر سنجی: Article Rating

 به‌گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازرگانی؛ رئیس بخش زلزله و فرونشست مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی نسبت به خطر فرونشست در تهران و احتمال به خطر افتادن زیرساخت و ریزش ساختمان‌ها هشدار داد.

دستگاه‌های متولی بخش آب و محیط زیست کشور نسبت به پیش رو بودن سال تنش شدید آبی و خشکسالی بی‌سابقه در سال جاری هشدار داده‌اند.

ریزگردهای روزهای اخیر در استان‌های غربی نیز گفته می‌شود از نتایج خشکسالی بهار امسال در عراق و انتقال گرد و غبار همراه با باد از این کشور به تهران و برخی استان‌های دیگر کشور است.

با توجه به اینکه بارندگی‌ها، هم منبع تغذیه سفره‌های زیرزمینی و هم منبع تغذیه منابع آبی سطحی از جمله رودخانه‌ها و دریاچه‌های پشت سدهاست، در دوره کم بارشی، چاره‌ای جز استفاده بیش از حد از منابع آب زیرزمینی و در نتیجه تشدید پدیده فرونشست باقی نمی‌ماند.

فرونشست سبب شده تا بناهای تاریخی ترک بخورند

سید محمد بهشتی، رئیس سابق پژوهشکده میراث فرهنگی نیز اخیراً نسبت به ترک خوردگی تعدادی از آثار تاریخی ارزشمند و فاخر کشور که در طول اعصار و قرون سالم مانده بودند، هشدار داده است.

هشداری که نشان می‌دهد نه تنها زیرساخت‌های حمل و نقل و ساختمان‌های عمومی و شخصی از ترک خوردگی در برابر پدیده فرونشست در امان نیستند، بلکه حتی آثار تاریخی که بعضاً ثبت جهانی هم دارند، در پی تشدید پدیده فرونشست دچار ترک خوردگی، شکستگی و آسیب شده‌اند و حتی از احتمال خطر ریزش و انهدام نیز در امان نیستند.

بهشتی با بیان اینکه فرونشست زمین بر اثر برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی رخ می‌دهد، افزود: اکنون بنا به اطلاعات وزارت نیرو احداث چاه‌های عمیق از سال ۱۳۳۵ در کشورمان رواج پیدا کرده و رفته رفته به ذخیره‌های آب در سفره‌های آب زیرزمینی تجاوز شده است.

انتهای‌پیام/

نظر سنجی
اشتراک گذاری
تصاویر
  •  خبر ترسناک برای تهرانی‌ها / هشدار برای فرونشست زمین
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

 
  • banner
  • pegah1
  • famran
  • Untitled-24
  • bank-sh
طراحی سایت