X
تاریخ انتشار: یکشنبه 27 شهریور 1401 - 11:36
کد خبر: 18555
رفتار تکراری بورس طی دو سال /پیش بینی بازار سهام
 

رفتار تکراری بورس طی دو سال /پیش بینی بازار سهام

بورس تهران روز چهارشنبه وضعیت چندان خوبی نداشت و احتمالا امروز هم معاملات با حجم کم و متمایل به افت شاخص‌ها دنبال شود.
نظر سنجی: Article Rating

به‌گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازرگانی؛ معاملات بازار سهام همچنان با حجم و ارزش کم و در شرایطی دنبال می شود که محرکی قوی برای صعود بازار دیده نمی شود. از سال 99 که بورس سقوطی سنگین را تجربه کرد تا به حال، در اکثر مواقع نسبت سود به قیمت سهم ها جذاب بوده و تحلیلگران بنیادی هم این موضوع را بارها مطرح کرده اند. اما وقتی پول در گردش بازار کم باشد، سهام هم پتانسیلی برای رشد ندارد.

در حال حاضر هم وضعیت بورس از نظر بنیادی وضعیت بدی نیست. حداقل می توان گفت نسبت به تابستان 99 که سهم ها با شتاب بسیار زیادی در حال رشد بودند، وضعیت بازار بسیار بهتر است. اما آن موقع بورس رشد می کرد چون پول جدید وارد بازار می شد و الان بازار رشد نمی کند چون نقدینگی در حال خروج از بازار است.

البته در حد فاصل دو سال گذشته، چند بار پیش آمده که بازار رشدی حدودا یک ماهه داشته باشد، اما پس از آن به مدت چند ماه بورس وارد فاز نزولی شده و دوباره افت قیمت نمادها از سر گرفته می شود.

یک رشد در راه است، اما نه تا سقف تاریخی

در شرایط فعلی بورس در آخرین روزهای فاز نزولی چند ماهه خود است و انتظار می رود به زودی یک فاز صعودی دیگر آغاز شود. اما این بار هم احتمالا مثل دفعات قبل، صعود بازار حدودا یک ماهه باشد و پس از آن دوباره یک فاز رکود دیگر از راه برسد.

پس در این روزها افرادی که نقدینگی دارند می توانند با سرمایه گذاری در سهم هایی که نسبت سود به درآمد جذاب تری دارند، انتظار یک بازدهی معقول را در میان مدت داشته باشند. اما فعلا شرایط به گونه ای نیست که بتوان با اطمینان از رسیدن شاخص به قله 2 میلیون واحدی سخت گفت.

نقدینگی موجود در بازار، برای رشد آن کفایت نمی کند. ارزش معاملات بازار سهام مدت هاست که در محدوده 3 هزار میلیارد تومان و اکثرا پایین تر از این رقم قرار دارد. آخرین باری که ارزش معاملات خرد بیش از 4 هزار میلیارد تومان ثبت شد، اوایل تیر ماه بود که بیش از 80 روز از آن می گذرد.

بورس کم رمق

چهارشنبه هفته گذشته هم ارزش معاملات خرد حدود 2300 میلیارد تومان ثبت شد. پس فعلا نقدینگی در بازار برای صعود کافی نیست و اگر هم ارزش معاملات بالا برود، در سطحی خواهد بود که یک رشد موقت در بازار اتفاق بیفتد.

ضمن اینکه حقیقی ها نیز ماه هاست که در حال خارج کردن نقدینگی خود از بازار سهام هستند و در سه هفته معاملاتی گذشته نیز تنها یک بار حقیقی ها به بازار پول جدید تزریق کرده اند که رقم آن بسیار کوچک بود.

در این شرایط برای بازار امروز مجددا معاملاتی کم رمق و با میل شاخص ها به افت پیش بینی می شود. اگر هم رشدی اتفاق بیفتد، فعلا نمی تواند چندان بزرگ و قابل توجه باشد.

انتهای‌پیام/

 

نظر سنجی
اشتراک گذاری
تصاویر
  • رفتار تکراری بورس طی دو سال /پیش بینی بازار سهام
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

 
  • banner
  • pegah1
  • famran
  • Untitled-24
  • bank-sh
طراحی سایت