X
تاریخ انتشار: چهارشنبه 12 بهمن 1401 - 09:32
کد خبر: 20178
زاکانی: طرح تفصیلی را جدی بگیریم/تهران انباشتی از مشکلات است
 

زاکانی: طرح تفصیلی را جدی بگیریم/تهران انباشتی از مشکلات است

شهردار تهران با بیان اینکه ساخت مسکن بسیاری از مشکلات را در کشور حل می کند که نیازی به امکانات خارجی هم ندارد، گفت: انتظار این است که طرح تفصیلی را جدی بگیریم و وحدت رویه را جاری و ساری کنیم.
نظر سنجی: Article Rating

به‌گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازرگانی؛ علیرضا زاکانی در حاشیه بازدید از سازمان ها و زیر مجموعه های معاونت شهرسازی و معماری ضمن تبریک میلاد امام جواد(ع) گفت: شهر ما یک ملغمه ای از زشتی ها و زیبایی ها و انباشتی از مشکلات است که شهروندان را آزار می دهد. بخشی از این محاسن و معایب می تواند حل شود و شهرداری می تواند در این زمینه نقش بسزایی داشته باشد تا گره از مشکلات مردم باز کند.

شهردار تهران با بیان اینکه شهر بر اساس یک الگوی از پیش تعیین شده ساخته نشده است، تاکید کرد: تا دهه چهل توسعه تهران شمالی-جنوبی بود و از دهه پنجاه به بعد نیز به صورت شرقی- غربی رشد کرده است، در نتیجه توزیع عادلانه خدمات و امکانات در این شهر سخت و دشوار است.

وی ادامه داد: در دهه های گذشته با دید زیست بومی در توسعه کالبدی به تهران نگاه نشده و سلایق و علایق طوری شهر تهران را گسترش داده اند که حالا آلودگی هوا، بی‌مسکنی، ترافیک و هزاران مشکل دیگر را می توان در شهر دید.

شهردار پایتخت ادامه داد: در شورای شهر تهران در ماه های اول دغدغه این بود که بعد از شروع به کار مدیریت منتخب شورا در شهرداری؛ شورای ششم به چه مساله و رویکرد شاخصی شناخته می شود؛ آیا این شاخصه توسعه حمل و نقل عمومی باشد یا تکمیل بزرگراه ها و شبکه معابر شهری؟

تحول در تهران بر مبنای موضوعات زیست‌بومی

وی با تاکید بر اینکه اعتقاد داشتیم مبنای تحول در شهر تهران توجه به موضوعات زیست بومی است، گفت: تحول بر مبنای این رویکرد جنبه های مختلفی دارد که معاونت شهرسازی و معماری نقش محوری در این زمینه دارد.

زاکانی با بیان اینکه با یک نگاه بلندمدت امکان تحول شهر تهران بر این اساس وجود دارد، تاکید کرد: اگر معاونت شهرسازی دچار سردرگمی و مشکل باشد، به همان اندازه نیز مردم دچار مشکل می شوند.

وی افزود: وقتی درباره موضوعات شهرسازی صحبت می کنید، در واقع درباره همه موضوعات زندگی شهروندان از ایمنی و رفاه گرفته تا موضوعات دیگر... صحبت می‌کنید.

زاکانی در ادامه با بیان اینکه شهرسازی از جمله معاونت های اصلی شهر تهران است، گفت: این معاونت می تواند سنگ زیر بنای مدیریت شهری باشد و تمام شرایط ارتقای کیفیت زندگی شهری از توزیع عادلانه خدمات شهری گرفته تا تبدیل پایتخت به شهر انسان محور را فراهم کند.

باید طرح تفصیلی با نگاه جدید بازنگری شود

شهردار تهران تصریح کرد: باید طرح تفصیلی با نگاه جدید بازنگری شود. شهر را با یک نگاه تک‌ساحتی نمی توان اداره کرد. باید در طرح تفصیلی دید جامع نگر به شهر داشته باشیم تا شاهد مشکلاتی مانند ناایمنی و بدمسکنی و ... نباشیم. در این رویکرد تهران و حریم آن موضوعیت دارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در حال حاضر سازمان نوسازی شهر تهران در حال ساخت ۳۳ هزار واحد مسکونی در تهران است که اجرای همین تعهدها الگویی برای ساخت ۳۰۰ هزار واحدی است که قرار است، ساخته شود.

طرح تفصیلی را جدی بگیریم و وحدت رویه را جاری و ساری کنیم

زاکانی با بیان اینکه ساخت مسکن بسیاری از مشکلات را در کشور حل می کند که نیازی به امکانات خارجی ندارد، افزود: انتظار این است که طرح تفصیلی را جدی بگیریم و وحدت رویه را جاری و ساری کنیم. هرقدر طرح های موضعی و موضوعی را گسترش دهیم بهتر می توانیم چهره شهر را تغییر دهیم و محله های الگو داشته باشیم.

وی ادامه داد: مساله دیگر هویت معماری شهر و موضوعات مربوط به استحکام است.

بزرگترین فرصت و تهدید شهر تهران بافت فرسوده است

شهردار تهران با بیان اینکه اکنون بزرگترین فرصت و تهدید شهر تهران بافت فرسوده است، خاطرنشان کرد: خط مشی کلی ما حرکت در مسیر رضایت مندی مردم است و در این مسیر نقش معاونت شهرسازی بسیار پررنگ است.

بر اساس گزارش سایت شهر، وی در پایان یادآور شد: هرچقدر به سمت هوشمند سازی پیش برویم کارهای بزرگ و خوبی می‌توان برای شهر رقم زد.

انتهای‌پیام/

نظر سنجی
اشتراک گذاری
تصاویر
  • زاکانی: طرح تفصیلی را جدی بگیریم/تهران انباشتی از مشکلات است
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

 
  • banner
  • pegah1
  • famran
  • Untitled-24
  • bank-sh
طراحی سایت