X
تاریخ انتشار: شنبه 28 تیر 1399 - 09:55
کد خبر: 10237
ورود گیاهان دارویی به بورس کالا و راه اندازی صندوق حمایت از زنجیره ی گیاهان دارویی
 

ورود گیاهان دارویی به بورس کالا و راه اندازی صندوق حمایت از زنجیره ی گیاهان دارویی

مدیر عامل اتحادیه گیاهان دارویی خراسان رضوی: یکی از مشکلات گیاهان دارویی کشور این است که تولیدکننده نمی تواند مستقیما محصولات خود را عرضه نماید و خریدار نیز در پیدا کردن محصول با کیفیت مورد نظر دچار سرگردانی می شود. همچنین ممکن است به دلیل حضور واسطه ها در زنجیره تولید تا مصرف، قیمت محصولات چند برابر قیمت واقعی آن باشد.
نظر سنجی: Article Rating

به‌گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازرگانی، دکتر پریسا مردانی گفت به کمک راه اندازی استارتاپ و ورود گیاهان دارویی به بورس کالا کلیه کشاورزان، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان می توانند به راحتی یکدیگر را پیدا کرده و بدون حضور واسطه محصول موردنظر خود را به قیمتی شفاف و رقابتی معامله کنند. ضمن اینکه علاقه مندان به تولید گیاهان دارویی می توانند در این سامانه از آموزش های لازم و مشاوره متخصصین برتر و تولیدکنندگان این حوزه استفاده کنند.

اقدامی که در حوزه زعفران از چند سال قبل شروع شده و امروز شاهد مطرح شدن این محصول در دنیا، رشد صادرات و ارزآوری و این صنعت هستیم این شرایط برای سایر اقلام گیاهان دارویی نیز که از نظر کمی و کیفی با زعفران هم رتبه هستند باید انجام پذیرد و با برنامه‌ریزی مناسب و بومی سازی گیاهان دارویی هر شهرستان شرایط ورود بدون واسطه در بازار داخل و صادرات ، و عرضه این این محصولات در بورس نیز انجام شود.

مردانی خاطر نشان کرد در این طرح مقرر گردیده که از ظرفیت انبارهای استاندارد مورد پذیرش در بورس کالا برای ارزیابی محصول و نگهداری و توزیع آن در شرایط استاندارد استفاده کنیم و مجموعه این شرایط می تواند با تسهیل فرآیندهای معاملاتی به کل زنجیره گیاهان دارویی از تولید تا مصرف رونق دهد.

دکتر مردانی یکی دیگر از ویژگی های مهم این طرح را ارتقای کیفیت محصولات برشمرد و افزود در این طرح در نظر داریم گیاهان دارویی را حتما در انبارهای استاندارد مورد تایید بورس ارزیابی و نگهداری کنیم و آزمایش های کنترل کیفی بر روی آنها صورت پذیرد و با تایید استانداردهای لازم توسط وزارت بهداشت در عطاری ها و کارخانجات دارویی، غذایی و بهداشتی عرضه شوند که این امر در ارتقای کیفیت محصولات تولیدی نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

کارکرد اصلی این طرح آن است که تولیدکننده و خریدار به راحتی یکدیگر را پیدا کنند و ارتباط بین تولیدکننده با کارخانجات صنایع تبدیلی نیز با سهولت بیشتری برقرار می شود.

به کمک این طرح می توانیم با ارزیابی صحیح عرضه و تقاضا رویکرد کشاورزی قراردادی در کشور نهادینه کنیم تا خود کشاورز به صورت مستقیم به صنایع تبدیلی متصل می شود و قیمت بدون حضور واسطه و در فضای عرضه و تقاضا تعیین شود.

همچنین در پایان مردانی از  راه اندازی صندوق حمایت از زنجیره گیاهان دارویی خبر داد و افزود مشکلات موجود در این صنعت از جمله بذر استاندارد، مکانیزاسیون، بوجاری از طریق اخذ تسهیلات از این صندوق مرتفع و محصولات جدید فرآوری شده در حوزه گیاهان دارویی تولید، تجاری سازی و معرفی می‌شوند.  

انتهای پیام/

نظر سنجی
اشتراک گذاری
تصاویر
  • ورود گیاهان دارویی به بورس کالا و راه اندازی صندوق حمایت از زنجیره ی گیاهان دارویی
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

 
  • banner
  • pegah1
  • famran
  • Untitled-24
  • bank-sh
  • _D8_A7_D8_AA_D8_A7_D9_82_20_D8_A8_D8_A7_D8_B2_D8_B1_DA_AF_D8_A7_D9_86_DB_8C_20_D8_A7_D9_84_D8_A8_D8_B1_D8_B2
  • ezweb1
طراحی سایت