X
تاریخ انتشار: شنبه 12 خرداد 1403 - 11:12
کد خبر: 23146
حکم ترامپ مانع حضور او در انتخابات می‌شود؟
 

حکم ترامپ مانع حضور او در انتخابات می‌شود؟

حامیان اصلی ترامپ ممکن است هرگونه محکومیتی را دارای ‌انگیزه سیاسی بدانند و به او وفادار بمانند و حتی پایگاه رای او را تقویت کنند.
نظر سنجی: Article Rating

به‌گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازرگانی؛ برای روسای‌جمهور آمریکا، «همیشه پای یک زن در میان است.» دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق جمهوری‌خواه و کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، امروز در همان چاهی افتاده که ۳۰ سال پیش بیل کلینتون، رئیس‌جمهور دموکرات آمریکا افتاد؛ با این تفاوت که رسوایی ارتباط بیل کلینتون با کارآموز زن کاخ سفید، مربوط به دوران ریاست‌جمهوری‌اش بود اما رسوایی ترامپ مربوط به سال‌ها پیش از آن است که او در سر سودای ریاست‌جمهوری را بپروراند.

ارتباط کلینتون با خانم مونیکا لوینسکی با اختلاف یک رای، رئیس‌جمهور را از استیضاح نجات داد اما رسوایی ناشی از آن، به‌شدت دومین دوره ریاست‌جمهوری کلینتون را (۱۹۹۷ تا ۲۰۰۱) تحت‌تاثیر قرار داد. برای ترامپ اما مساله به‌نظر خیلی جدی‌تر است. او در سال ۲۰۰۶، با یک بازیگر فیلم‌های غیراخلاقی رابطه برقرار کرد و سال‌ها بعد در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶، برای جلوگیری از افشای این رابطه، ناچار به پرداخت حق‌السکوت شد. دو سال بعد، در سال ۲۰۱۸ افشا شد که ترامپ برای پنهان کردن پرداخت پول در ازای سکوت به این بازیگر فیلم‌های غیراخلاقی، دست به حساب‌سازی‌ و جعل سوابق تجاری کرده است. دادستان‌های نیویورک در بررسی این اتهام، ۳۴ مورد جعل سوابق تجاری را کشف کردند. در جریان بررسی ۶ هفته‌ای این پرونده، ۲۲ شاهد در دادگاه شهادت دادند. درنهایت نیز هیات منصفه ۱۲ نفره دادگاه، عصر پنجشنبه به وقت محلی، پس از دو روز بررسی، دونالد ترامپ را در هر ۳۴ فقره اتهام بزهکار شناختند.

دادگاه اعلام کرده مجازات ترامپ را در روز ۱۱ جولای (۲۱ تیرماه) اعلام می‌کند، یعنی چهار روز قبل از آنکه حزب جمهوری‌خواه او را در گردهمایی سراسری خود رسما به‌عنوان نامزد حزب معرفی کند. مشخص نیست این حکم چه خواهد بود اما به‌طور معمول، متهمان چنین جرائمی به جزای مالی یا حداکثر حبس تا چهار سال محکوم می‌شوند. البته این حبس می‌تواند حبس خانگی هم باشد و مجرم به‌جای رفتن به زندان از مچ‌بند الکترونیکی استفاده کند. طبق قوانین آمریکا، حتی اگر ترامپ محکوم شود، امکان اعتراض به حکم را خواهد داشت و حتی پس از رای دادگاه تجدیدنظر، او باز هم امکان درخواست برای تعویق اجرای حکم را خواهد داشت.

آنچه بیش از حکم دادگاه برای ترامپ، هوادارانش و بیش از این دو، مخالفانش، اهمیت دارد، اثر این حکم بر انتخاباتی است که کمتر از پنج ماه دیگر در آمریکا برگزار می‌شود. در قوانین ایالات‌متحده، مجرمیت و داشتن سابقه کیفری مانع نامزدی در انتخابات یا دستیابی به یک سمت رسمی دولتی نمی‌شود. البته ترامپ به‌جز پرونده حق‌السکوت، سه پرونده کیفری دیگر نیز در سیستم قضایی ایالات متحده دارد: «تلاش برای لغو نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰»، «خارج کردن اسناد طبقه‌بندی‌شده دولتی بدون مجوز از کاخ سفید و انبار آن در ویلای شخصی» و «اخلال در روند برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰». البته خیال ترامپ از این سه پرونده جمع است؛ چراکه طبق پیش‌بینی‌ها بعید است این پرونده‌ها تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری به مرحله برگزاری دادگاه برسند.

همه موافقان و مخالفان ترامپ به این موضوع واقفند و می‌دانند که در دهه ۱۹۲۰، نماینده پیشین ایالت ایندیانا در مجلس نمایندگان ایالات‌متحده از سلولش در زندان، نامزد انتخابات شد و اتفاقا نزدیک به یک‌میلیون رای هم کسب کرد. بر همین اساس هم کارزار انتخاباتی بایدن، در بیانیه‌ای اعلام کرد: «هنوز تنها یک‌راه برای جلوگیری از دستیابی دونالد ترامپ به کاخ سفید وجود دارد؛ صندوق‌های رای.»

محکومیت دونالد ترامپ در دادگاه به‌طور حتم به اشکال گوناگون بر انتخابات ۲۰۲۴ تاثیرگذار خواهد بود:

۱- این حکم روی حامیان اصلی ترامپ، هیچ اثری نخواهد داشت. حامیان اصلی ترامپ ممکن است هرگونه محکومیتی را دارای ‌انگیزه سیاسی بدانند و به او وفادار بمانند و حتی پایگاه رای او را تقویت کنند. این حتی می‌تواند مشارکت رای‌دهندگان را در میان هواداران ترامپ که او را قربانی یک سیستم مغرضانه می‌دانند، افزایش دهد.

۲- نظرسنجی‌ها در آمریکا فعلا حکایت از پیروزی ترامپ در انتخابات پیش‌رو دارند. براساس آخرین نظرسنجی‌، ترامپ انتخابات را با ۳۱۲ الکترال دربرابر ۲۲۶ الکترال بایدن پیروز خواهد شد. مخالفان ترامپ به‌طور حتم برای رای دادن علیه او و نامزدهای مورد حمایتش، ‌انگیزه بیشتری پیدا می‌کنند اما نگران پیوند زدن پرونده‌های کیفری ترامپ با کمپین انتخاباتی بایدن هستند. تا امروز ترامپ موفق شده با ارتباط دادن این پرونده‌ها به انتخابات، کمک‌های مالی قابل‌توجهی را برای کمپینش جمع‌آوری کند اما معلوم نیست پس از محکومیت نیز وضع همین‌گونه خواهد ماند یا شاهد ریزش آرای ترامپ خواهیم بود.

۳- هر دو حزب برای پیروزی در انتخابات، نیاز به آرای «ایالت‌های نوسانی» دارند. این ایالت‌ها که در تعیین نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری بسیار مهم هستند، الگوی ثابتی برای رای دادن به یک حزب سیاسی ندارند. معمولا ایالت‌های نوادا، آریزونا، ویسکانسین، میشیگان، پنسیلوانیا و جورجیا در این دسته جا می‌گیرند. به احتمال بسیار قوی، رای‌دهندگان ایالت‌های نوسانی یا مستقل ممکن است تحت‌تاثیر این حکم قرار گیرند. برخی ممکن است آن را نشانه فساد تلقی کنند و از ترامپ دور شوند، درحالی‌که برخی دیگر ممکن است آن را بیش از حد بدانند و از روی انصاف از او حمایت کنند. درحال‌حاضر ترامپ نه‌تنها اولین رئیس‌جمهور سابقی است که در یک جنایت مجرم شناخته می‌شود، بلکه اولین نامزد ریاست‌جمهوری از حزب اصلی است که در بحبوحه مبارزات انتخاباتی برای کاخ سفید به جرمی محکوم می‌شود. او پس از محکومیت ناچار خواهد بود استراتژی کمپین انتخاباتی‌اش را تغییر دهد.

۴- برخی جمهوری‌خواهان پس از حکم عصر پنجشنبه سعی کردند فاصله‌ خود را با ترامپ حفظ کنند. درصورت اعلام محکومیت ترامپ، ممکن است حزب جمهوری‌خواه با اختلافات داخلی در مورد حمایت از ترامپ یا فاصله گرفتن از او مواجه شود. این تقسیم‌بندی می‌تواند انسجام کلی و استراتژی انتخاباتی حزب را تضعیف کند.

۵- اگرچه بسیاری از دموکرات‌ها ترجیح داده‌اند پس از رای دادگاه، برخلاف جمهوری‌خواهان، اصلا اظهارنظر نکنند اما به‌لطف وضعیت نامناسب اخلاقی ترامپ، جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا شانس بیشتری برای پیروزی در انتخابات دارد. البته بایدن با یک مشکل بزرگ و یک مشکل کوچک‌تر مواجه است. مشکل بزرگ او، حواس‌پرتی و گیج بودنش است که می‌تواند در مناظرات او را دربرابر ترامپ، تبدیل به کیسه بوکس کند. مشکل کوچک‌تر، رسیدگی به پرونده اتهامات پسر بایدن است. به‌طور حتم ترامپ روی این پرونده حساب ویژه‌ای باز کرده است. در خوشبینانه‌ترین حالت، رقابت انتخاباتی ۲۰۲۴، رقابت یک پیرمرد فراموشکار و یک مجرم خواهد بود.

انتهای‌پیام/

نظر سنجی
اشتراک گذاری
تصاویر
  • حکم ترامپ مانع حضور او در انتخابات می‌شود؟
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

 
  • banner
  • pegah1
  • famran
  • Untitled-24
  • bank-sh
  • _D8_A7_D8_AA_D8_A7_D9_82_20_D8_A8_D8_A7_D8_B2_D8_B1_DA_AF_D8_A7_D9_86_DB_8C_20_D8_A7_D9_84_D8_A8_D8_B1_D8_B2
  • ezweb1
طراحی سایت