X
تاریخ انتشار: دوشنبه 11 تیر 1403 - 02:36
کد خبر: 24279
گسترش شبکه‌های تجاری کشاورزی ایران با بریکس
 

گسترش شبکه‌های تجاری کشاورزی ایران با بریکس

معاون امور زراعت ایران در اجلاس وزرای کشاورزی بریکس گفت: جمهوری اسلامی ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی ممتاز و مزیت‌های ترانزیتی فراوان،‌ از طریق همکاری با اعضای بریکس، شبکه‌های تجاری در حوزه کشاورزی در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی را گسترش می‌دهد.
نظر سنجی: Article Rating

به‌گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد بازرگانی به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهادکشاورزی، علیرضا مهاجر معاون امور زراعت جمهوری اسلامی ایران که در راس هیاتی در چهاردهمین اجلاس وزرای کشاورزی بریکس در روسیه حضور یافت، در این اجلاس اظهار داشت: در راستای «کاهش پیامدهای تغییر اقلیم و سازگاری با این پدیده» و «حفظ منابع طبیعی و تنوع‏ زیستی»، انتقال به سیستم تولید کشاورزی کارآمد، بهره‌ور، باثبات‏، انعطاف‏‌پذیر و پایدار، اجتناب‌‏ناپذیر است.

وی افزود: در این راستا، توسعه همکاری‏‌ها، انتقال دانش و تبادل اطلاعات و تجربیات در زمینه احیا و غنی‌‏سازی جنگل‌ها، مقابله با بیابان‌زایی، ایجاد و تقویت سیستم‌های هشدار زودهنگام خطر، تثبیت شن‌های روان و مهار کانون‌های بحرانی و توسعه کشاورزی هوشمند به اقلیم توسط کشورهای عضو بریکس، اقدامی موثر در این زمینه است و مسیری به سوی ارتقای امنیت غذایی خواهد بود.

مهاجر گفت: توسعه گردشگری پایدار روستایی، کشاورزی و غذایی و لزوم شناسایی، ثبت و صیانت از نظام‌های میراثی کشاورزی مهم جهانی (GIAHS)، به عنوان یک ترکیب حیاتی از خدمات اجتماعی، فرهنگی، اکولوژیکی و اقتصادی، اهمیت زیادی در راستای حفظ و توسعه کشاورزی مردم پایه، انعطاف‌پذیر و بهبود معیشت کشاورزان خرد را داراست.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی ممتاز و مزیت‌های ترانزیتی فراوان،‌ تقاطع کریدورهای ترانزیتی شمال - جنوب و شرق - غرب و با دارا بودن بنادر تجاری در حاشیه دریای خزر، خلیج‏ فارس و دریای عمان، شرایطی را بوجود آورده است تا از طریق همکاری با اعضای بریکس، شبکه‌های تجاری در حوزه کشاورزی در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی را گسترش دهد و تجارت را با بالاترین بهره‏‌وری و کمترین هزینه تسهیل کند. به طور یقین جمهوری اسلامی ایران شریکی مطمئن و موثر در همکاری‌های دو و چندجانبه خواهد بود.

معاون امور زراعت ایران خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران تلاش خواهد کرد تا موانع موجود بر سر راه توسعه همکاری‌های کشاورزی بریکس را از میان برداشته و متقابلا از کشورهای عضو نیز این انتظار را دارد، تا دریچه جدیدی از مناسبات اقتصادی و تجاری کشاورزی را بگشاییم.

گفتنی است؛ توسعه چند سال اخیر مناسبات کشاورزی ایران و اعضای بریکس نشان می‌دهد که این اراده در همه اعضا عملی و قابل تحقق است و باید با طراحی و پیگیری، ظرفیت‌های مشترک را به پروژه‌ها و طرح‌های چندجانبه تبدیل و از ظرفیت دیگر نقش‌آفرینان در سطح منطقه و جهان برای تحقق اهداف کشاورزی بریکس استفاده کنیم

انتهای‌پیام/

نظر سنجی
اشتراک گذاری
تصاویر
  • گسترش شبکه‌های تجاری کشاورزی ایران با بریکس
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

 
  • banner
  • pegah1
  • famran
  • Untitled-24
  • bank-sh
  • _D8_A7_D8_AA_D8_A7_D9_82_20_D8_A8_D8_A7_D8_B2_D8_B1_DA_AF_D8_A7_D9_86_DB_8C_20_D8_A7_D9_84_D8_A8_D8_B1_D8_B2
  • ezweb
طراحی سایت